6/23/2011

ŚLUB CYWILNY, A KOŚCIELNY I KONKORDATOWY

W Urzędzie Stanu Cywilnego, czy w Kościele? Odpowiedź na pytanie, gdzie powiedzieć sobie „tak” zależy przede wszystkim od wyznawanej przez przyszłych małżonków wiary

choć także od tradycji i przyjętych zwyczajów czy aktualnej sytuacji narzeczonych.

Ślub cywilny to prawne zalegalizowanie związku dwojga ludzi. Ceremonia odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego, a zawarte w oparciu o przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżeństwo ma skutki prawne.

Ślub kościelny będący formą ślubu wyznaniowego jest z kolei uroczystością, podczas której dochodzi do zawarcia sakramentu małżeństwa zgodnie z doktryną Kościoła Katolickiego. Aż do 1998 roku, gdy ratyfikowano Konkordat pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską ślub kościelny nie miał mocy prawnej. Przyszli małżonkowie chcący wziąć ślub w kościele musieli również sformalizować swój związek w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Dziś w tej sytuacji wystarczy uroczystość w kościele: tak zwany ślub konkordatowy. Na mocy postanowień Konkordatu i zmian w polskim prawie, obecnie istnieje możliwość zawarcia małżeństwa konkordatowego, czyli małżeństwa kanonicznego, które pociąga za sobą identyczne skutki prawne jak ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Źródło: www.whitemedia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz