Ślub konkordatowy rozwiązał problem dwóch uroczystości ślubnych dla większości par. Czasem jednak z różnych powodów osoby, które wcześniej wzięły ślub cywilny później decydują się na ślub kościelny.
Procedura wygląda wówczas podobnie, jak w przypadku ślubu konkordatowego, mniej jest jednak formalności.
Ślub najczęściej odbywa się w kościele parafialnym jednego z przyszłych małżonków. Jeśli para pragnie pobrać się w innej parafii wymagana jest zgoda parafii macierzystej – trzeba uzyskać od proboszcza licencję na ślub w innej parafii. Jeśli zależy Wam na konkretnej dacie, to szczególnie w przypadku miesięcy letnich, w których odbywa się najwięcej ślubów dobrze zarezerwować termin uroczystości na około 6 miesięcy wcześniej. Żeby to zrobić należy przyjść do kancelarii parafialnej wybranego kościoła z dowodami osobistymi oraz metrykami chrztu z adnotacją o tym, że nie zawarło się wcześniej małżeństwa kanonicznego oraz o przyjęciu sakramentu bierzmowania (dokument można otrzymać w swojej parafii).
Na około 3 miesiące przed planowaną datą ślubu należy zgłosić się do kancelarii parafialnej wraz z następującymi dokumentami:
dowód osobisty
świadectwa chrztu z adnotacją o tym, że nie zawarło się wcześniej małżeństwa kanonicznego oraz o przyjęciu sakramentu bierzmowania
potwierdzenie ukończenia kursu przedmałżeńskiego (bądź uczestnictwa, jeśli kurs ciągle trwa).
Warto wiedzieć, że kurs przedmałżeński trwa do 10 tygodni i kończy się obowiązkową wizytą w poradni rodzinnej. Dlatego też dobrze jest, z co najmniej 3 miesięcznym wyprzedzeniem rozpocząć uczestnictwo w kursie, by spokojnie zdążyć go ukończyć przed planowaną datą ślubu.
Na podstawie złożonych w kancelarii parafialnej dokumentów spisuje się protokół przedślubny a także zapowiedzi ślubne, które wygłasza się przez dwie kolejne niedziele. Jeśli jedno lub oboje z narzeczonych są z poza parafii, w której odbędzie się uroczystość, wtedy koniecznym jest dostarczenie prośby o wygłoszenie zapowiedzi do swojej parafii. Po spisaniu protokołu przedślubnego narzeczeni mają obowiązek przystąpić do sakramentu pokuty, informując spowiednika, że jest to spowiedź przedślubna.
Najczęściej na tydzień przed ślubem, w obecności narzeczonych i świadków w kancelarii parafialnej spisuje się akt ślubu. Niezbędne są następujące dokumenty (o ile nie zostały one dostarczone wcześniej):
potwierdzenie odbycia kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej
zaświadczenie o odczytaniu zapowiedzi w parafiach obojga narzeczonych
dowody osobiste świadków i przyszłych małżonków.
Dzień przed ślubną uroczystością narzeczeni jeszcze raz przystępują do sakramentu pokuty. W dniu ślubu z kolei zobowiązani są dostarczyć do zakrystii zaświadczenia z obu odbytych spowiedzi, obrączki oraz akt ślubu otrzymany po ślubie cywilnym w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Źródło:www.whitemedia.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz