Przesądy to popularne wierzenia wywodzące się z pogańskich tradycji i utrwalane ustnie z pokolenia na pokolenie. W dawnych czasach odgrywały ważną rolę w organizowaniu codziennego życia. Współczesne przesądy to pozostałości tamtych wierzeń, których genezy i wagi nikt już nie pamięta.
Nie znaczy to jednak, że wiara w przesądy zupełnie zniknęła z naszych racjonalnych głów:). Osobiście znam wiele osób , które chwytają guzik na widok kominiarza czy przywiązują czerwone kokardki do łóżeczka potomka, w celu odczynienia uroków. Ja sama poszukuję innej drogi lub klepie dziecinne zaklęcie, gdy moją trasę przetnie czarny kot...
Śmieszne? Niekoniecznie, uleganie przesądom nadaje bowiem wiele uroku naszej codzienności. Okrasza ją magiczną mgiełką i daje poczucie panowania nad przeznaczeniem. Nasze słowo, gest - rytuał posiadający moc sprawczą - to taka irracjonalna wiara nadająca kolor szarej rzeczywistości. Nie należy ignorować przesądów. Można je traktować z powagą lub ze śmiechem, ale nie można ich nie znać. A zatem przyjrzyjmy się z bliska przesądom ślubnym, jako że temu poświęcony jest właściwy temat tego artykułu.
Przygotowania
Miesiąc naszego ślubu powinien zawierać w nazwie literkę "R" - wróży to szczęśliwe małżeństwo. Swoje szczęście spotęgujemy, gdy datę naszego ślubu wyznaczymy dodatkowo w dzień świąteczny np. w Boże Narodzenie czy Wielkanoc.
Przyszła panna młoda powinna zawczasu przygotować i zadbać by podczas ceremonii zaślubin mieć przy sobie :
- coś niebieskiego np. podwiązkę - jako symbol wierności małżonka
- coś pożyczonego np. łańcuszek- jako symbol życzliwości rodziny małżonka
- coś nowego np. ozdobę na włosy - jako symbol dostatku na nowej drodze życia
-coś starego np. pierścionek - jako symbol wsparcia ze strony rodziny i długoletnich przyjaciół
Ponadto przyszła panna młoda pod żadnym pozorem nie może pokazywać się narzeczonemu w sukni ślubnej zanim nadejdzie dzień ślubu. Nie może także nakładać jej,chyba że tylko podczas przymiarki. Wyboru oraz zakupu sukni ślubnej powinna dokonywać razem z mamą lub bliską koleżanką.
Przyszli małżonkowie nie powinni przymierzać obrączek należących do znajomych - wróży to niewierność w małżeństwie. Decydując się na zakup własnych, nie powinni ich pod żadnym pozorem nosić przed ślubem - ponoć wielokrotne ich przymierzanie i noszenie w tym czasie przynosi pecha.
Buty panny młodej powinny być "zabudowane". Odsłonięte pięty lub palce mogą przywołać ubóstwo w małżeństwie. Pieniądze zapewni grosik włożony przed ceremonią do buta panny młodej. Pan młody chcący przyczynić się do dostatku w małżeństwie powinien włożyć do kieszeni ślubnego garnituru papierowy banknot.
Okruchy lub cukier zaszyte w bieliźnie ślubnej gwarantują przyszłej małżonce sprawowanie rządów w domu.
Ceremonia
Pogoda w dniu ślubu nie powinna sprawiać wrażenie pogodowego załamania - zachmurzenie, zamieć, wszelkie zawieruchy - źle rokują przyszłemu małżeństwu. Inne okoliczności przyrody wróżą same pozytywne zdarzenia. I tak : deszcz oznacza urodzaj i bogactwo w małżeństwie, burza, a po niej pojawienie się tęczy to gwarantowanie szczęście małżonków. Słońce - udane życie, a opady śniegu - łatwą i przyjemną, bo usłaną puchem wspólną drogę, po której kroczyć będą poślubieni.
Welon pannie młodej nakłada druhna, która musi być panną.
W drodze do kościoła państwo młodzi nie mogą zawracać z raz obranej drogi. Wróży to bardzo niekorzystny obrót spraw związanych z małżeństwem. Dlatego też, jeśli czegoś zapomnimy, poprośmy o pomoc przyjaciół.
W drodze z/do ołtarza panna młoda nie może się potknąć - oznacza to bowiem, że dokonała niewłaściwego wyboru partnera.
W drodze do ołtarza, a także przy nim państwo młodzi nie powinni rozglądać się na boki - może oznaczać to nietrwałość zawieranego związku.
W małżeństwie rządzić będzie ten kto: idąc do ołtarza ma przyszłego małżonka po prawej stronie, ma rękę "na górze", gdy ksiądz owinie wokół rąk przyszłych małżonków stułę, wstanie wcześniej z klęcznika po błogosławieństwu oraz nałoży obrączkę małżonkowi do samej nasady palca.
Obrączek ślubnych nie można zapomnieć lub zgubić, a po nałożeniu zdejmować. Obrączka usadowiona na stałe na palcu jest bowiem gwarantem trwałości związku. Jeśli podczas nakładania obrączka upadnie - pod żadnym pozorem nie powinni podnosić jej państwo młodzi - przyniosłoby to bowiem złą passę. Nie można także pomylić się podczas nakładania - jeśli nałożymy ją na inny palec narażamy się na zdradę.
Niebagatelną moc ma małżeński pocałunek na zakończenie ceremonii. Czuły i mocny świadczy o wierności i uczciwych zamiarach młodych małżonków.
Po ceremonii, a przed hucznym weselem :)
Para młoda powinna być hojnie obsypana ryżem i drobnymi pieniędzmi- symbolizują one płodność oraz dostatek w małżeństwie. Dodatkowo małżonek, który pozbiera więcej drobnych pieniążków będzie zarządzał pieniędzmi we wspólnym domu.
Życzenia parze młodej powinien złożyć w pierwszej kolejności mężczyzna. Przynoszący w tym przypadku szczęście małżonkom. Wśród osób składających życzenia powinna znaleźć się także zupełnie obca osoba np. uczestnicząca we mszy. Wróży to przychylność losu.
Kieliszki podane młodej parze przed weselem zawierają wodę oraz wódkę. Który z małżonków trafi na wódkę, będzie rządził w małżeństwie. Opróżnione kieliszki należy natychmiast rzucić za siebie w celu stłuczenia. Jeśli się nie stłuką może przynieść to pecha małżonkom.
Jeśli podczas pierwszego tańca młodej parze plączą się kroki - oznaczać to może niedopasowanie w małżeństwie, a co za tym idzie permanentny brak zgodności we wspólnym życiu.
Źródło:naszewesela.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz