6/23/2011

Sztuka dawania, czyli recepta na trafione prezenty

Instytucja prezentu ma swoim charakterze magiczną moc. Prezent sam w sobie jest zazwyczaj zwykłym produktem, który w normalnych okolicznościach, w życiu codziennym może nie budzić większych emocji. Jednak moment obdarowywania prezentem jest szczególny. Samo słowo „obdarowywać” jest specy...

Instytucja prezentu ma swoim charakterze magiczną moc. Prezent sam w sobie jest zazwyczaj zwykłym produktem, który w normalnych okolicznościach, w życiu codziennym może nie budzić większych emocji. Jednak moment obdarowywania prezentem jest szczególny. Samo słowo „obdarowywać” jest specyficzne. Mieści w sobie zarówno element dawania prezentu jak i otrzymywania. Moment ten budzi niesamowite emocje zarówno w osobie obdarowywanej jak i obdarowującej. Obdarowany cieszy się z faktu otrzymania, natomiast fakt dawania prezentu daje pewność siebie i satysfakcję osobie obdarowującej.

W procesie dawania i otrzymywania prezentu są dwie zgoła odmienne role. Otrzymujący prezenty mają rolę zdecydowanie bardziej bierną, nie mają wpływu na to jak ten proces będzie się odbywał. Jedynie na co mają wpływ to reakcja po otrzymaniu, od której większość obdarowujących oczekuje, że będzie reakcją pozytywną.

Cała inicjatywa leży po stronie osoby dającej prezent. I właśnie tu zaczynają się schody. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które wymieniam poniżej i wydaje mi się, że ich kolejność została ustalona właściwie, choć myślę, że wiele osób mogłoby się sprzeczać.

1. Okoliczności, czyli okazja
2. Płeć obdarowanego
3. Wiek obdarowanego
4. Potrzeby obdarowanego
5. Upodobania obdarowanego
6. Możliwości finansowe obdarowującego
7. Możliwości finansowe obdarowanego biorąc pod uwagę wewnętrzną potrzebę rewanżu.

Jestem przekonany, każdy dodałby jeszcze kilka czynników czy warunków pozwalających na wybór właściwego prezentu, jednak te które przedstawiłem są głównym i najbardziej klasycznymi, tymi, które większości z nas powinny pomóc w doborze najbardziej odpowiedniego prezentu.

Oczywiście jest kilka okoliczności bardzo szczególnych, które często spędzają nam sen z powiek, chodzi to w szczególności o prezenty ślubne i prezenty gwiazdkowe. Ślub i Święta Bożego Narodzenia to okazje najważniejsze do dawania prezentów, dlatego też trzeba się do nich przygotować bardzo rzetelnie i odpowiednio wcześnie.

Zupełnie inny charakter mają: prezent na urodziny, prezent na imieniny, czy np. prezent z okazji urodzenia dziecka lub prezent na nowe mieszkanie, czy prezent do nowego domu.

Bardzo wdzięcznymi prezentami, prawie na każdą okazję, które najrzadziej są prezentami nietrafionymi, w przeciwieństwie do słynnych skarpetek pod choinkę, jest wyposażenie wnętrz i dekoracje wnętrz. Mogą to być takie prezenty jak: pościel, np. pościel satynowa lub pościel atłasowa, ręczniki, np. ostatnio hitem są ręczniki bambusowe, także komplety ręczników, obrusy i komplety stołowe, dekoracje z drewna egzotycznego, np. wazony, misy i miski, tace, świeczniki lub piękne lampy.

W przypadku takich prezentów ważne jest abyśmy wiedzieli, w jakiej kolorystyce i stylu lubuje się obdarowywany oraz ewentualnie czego potrzebuje, choć większość z takich prezentów to pewniaki, których w domu nigdy za wiele. Ważna jest kolorystyka i styl. Wiedząc to możemy mieć pewność, że nasz prezent sprawi obdarowanemu radość oraz będzie mu służył w życiu codziennym i być może wspomni, że właśnie tą pościel, te ręczniki lub ten wazon dostał właśnie od Ciebie.

Życzę trafnych decyzji w doborze prezentów i satysfakcji w ich dawaniu.

Alexander Calvado
Calvado.pl - Twój dom, Twój styl, Twój klimat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz