7/16/2011

Korkowe - co to jest ?

Ty też zastanawiasz się co to jest korkowe? Padło stwierdzenie wypowiedziane przez właściciela sali i... i nie wiesz co to znaczy?

Korkowe to pewna opłata, którą należy uiścić za każdą otwartą butelkę w lokalu, w którym organizujecie wesele. Niestety nadal można spotkać lokale, które żądają tej opłaty. Właściciele tłumaczą ją w ten sposób, że jest to opłata za obsługę gastronomiczną, czyli roznoszenie alkoholu. Dawno nie spotkałem się z tym, by kelnerzy czy kelnerki roznosili alkohol. Rodzice Państwa młodych przeważnie dostarczają alkohol na stoły a goście już wiedzą co z nim zrobić. Zawsze możecie zaproponować to rozwiązanie właścicielowi lokalu i Wasi ojcowie rozniosą alkohol dla potrzebujących go uczestników Waszego wesela.

W praktyce wygląda to tak, że przynosicie swój alkohol na wesele i od każdej butelki płacicie jakąś ustaloną kwotę (zapytajcie się o to koniecznie w lokalu, w którym macie zamiar organizować wesele). Bardzo często korkowe liczone jest od całości alkoholu ? wartości. Czyli przynosicie alkohol o wartości 200 zł i płacicie od niej pewną wartość 10-20% w zależności od lokalu. Oczywiście alkohol będzie kosztował więcej co automatycznie podniesie wartość korkowego, które będziecie musieli zapłacić.

To bardzo ważne, abyście zapytali w lokalu jak wyglądają zasady dotyczące alkoholu. Czy musicie płacić za korkowe, a jeśli tak to ile dokładnie wyniesie stawka. Pamiętajcie, że korkowe może bardzo nadwyrężyć Wasz budżet na wesele co odbije się na przykład na aucie, którym będziecie jechać do ślubu bo nie będzie Was na niego stać. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam znaczenie i problematykę związaną ze słowem korkowe.

--

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

2 komentarze:

  1. Alko najlepiej kupić w hurtowni :D Zawsze najlepsze. Ja kupiłem u Michałowskiego i byłem mocno zadowolony z atrakcyjnych cen - http://www.michalowski.com.pl/3-oferta :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgarnijcie sobie barmana na wesele. Naprawdę warto. U nas był zawodowiec z firmy, o której możecie więcej przeczytać na stronie internetowej Cocktail World. W ogóle mają tam ostatnio kurs barmański: http://www.cocktail-world.pl/pl/oferta/warsztaty_szkolenia/kurs_barmanski/ - jeśli interesują was tego typu rzeczy, to polecam, z pewnością zrobią to zawodowo.

    OdpowiedzUsuń