7/18/2011

Oczepiny

Oczepiny są jednym z tradycyjnych i najważniejszych elementów wesela. Jak tradycja nakazuje zaczynają się północy, w tym momencie panna młoda symbolicznie przechodzi ze stanu panieńskiego w zamężny.

Dawniej oczepiny nazywane były również przebabinami, czepieniem, czepinami. Jest to starodawny obrzęd weselny, który obchodziło większość narodów słowiańskich. Nazwa tego zwyczaju pochodzi od nakrycia głowy, czepca, które dawniej nosiły kobiety zamężne. Panny młode zamieniały więc panieński wianek na czepiec.
Oczepiny są jednym z tradycyjnych i najważniejszych elementów wesela. Jak tradycja nakazuje zaczynają się północy, w tym momencie panna młoda symbolicznie przechodzi ze stanu panieńskiego w zamężny.
Współcześnie oczepiny to czas konkursów, które mogą rozruszać gości weselnych, a także weselnych wróżb. Stałym elementem oczepin jest rzucanie welonu i muszki lub krawatu. Pierwsza panna młoda rzuca welon. Wokół panny młodej gromadzą się wszystkie panny goszczące na weselu. Ta, która złapie welon, jako następna wyjdzie za mąż. Po pannach zbierają się kawalerowie i łapią muszkę lub krawat rzucone przez pana młodego. W ten sposób wyłaniana jest para zwycięzców. Nowa para młoda przeważnie jest proszona o wspólny taniec lub udział w konkursie. Należy pamiętać jednak, że para tworzy się w losowych warunkach, więc zabawa powinna być w miarę uniwersalna i nie powodować zakłopotania u śmiałków.
Na zakończenie oczepin młoda para organizuje podziękowania dla rodziców. Zazwyczaj młodzi dziękują za wszystkie lata spędzone z rodzicami, za troskę, miłość i pomoc w zorganizowaniu ślubu i wesela. Dla rodziców jest to jeden z najbardziej wzruszających momentów, dlatego warto, aby wszystko wyglądało pięknie i ubrane było we właściwe słowa. Rodzice bardzo przeżywają wesele, a ten moment szczególnie. Przy podziękowaniach można obdarować rodziców kwiatami lub drobnymi prezentami. Dopełnieniem podziękowań dla rodziców może być wspólny taniec: dwie pary rodziców i para ślubna.

Źródło: publikuj.org

1 komentarz: